BYD Seal'i Tesla Model 3 ile karşılaştırıyorsanız, zaten tuhaf bir şey fark etmişsinizdir: teknik özellik tablosu kağıt üzerinde Model 3'ü geçiyor, ancak ülkeler arasındaki fiyat farkı çok büyük — ve bazen aynı araç tek bir model yılında 16.000 € daha ucuz hale geliyor.
Bu bir fiyatlandırma hatası değil. Seal, BYD'nin en rekabetçi sedanı, yani yerel pazar stratejisi, ithalat vergileri ve navlun dalgalanmalarının en görünür şekilde ortaya çıktığı model. Bir pazarın haber makalesinden fiyat alıp başka bir pazarda satın alan alıcılar, rakamların hiçbir zaman uyuşmadığını rutin olarak keşfediyor.
Kısa cevap şu: Çin'de Seal EV ¥175.800'den başlıyor, yaklaşık US$24.800. Avustralya'da A$46.990 civarında, Birleşik Krallık'ta £45.730'dan ve Brezilya'da R$249.990'dan başlıyor. Avrupa 2026'da fiyatları keskin şekilde düşürdü — bazı versiyonlarda 16.000 €'ya kadar — diğer pazarlar yüksek kaldı. Bu kılavuz teknik özellikleri, Çin fiyatını, ülkeye göre gerçek fiyatları ve Seal tekliflerini aylar değil haftalar geçerli kılan navlun oynaklığını açıklıyor.

Fotoğraf: Ethan Llamas / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Seal: BYD'nin premium elektrikli sedana cevabı
Seal, BYD'nin amiral gemisi sedanı — 4.800 mm, alçak duruşlu beş kapılı liftback, temel versiyonlarda arkadan çekiş ve yaklaşık 3,8 saniyede 100 km/s hıza ulaşan çift motorlu dört tekerlekten çekişli Performance. BYD'nin Model 3 ve diğer performans sedanlarıyla rekabet etmek için ürettiği model ve BYD Mühür ürün sayfası, denizaşırı alıcılar için BYD model yelpazesi kılavuzumuzdaki en çok ziyaret edilen sayfalardan biri.
Gövdenin altında Seal, BYD'nin CTB (hücreden gövdeye) yapısını kullanıyor — Blade batarya hücreleri şasinin bir parçası haline geliyor — ayrıca en yeni versiyonlarda e-Platform 3.0 Evo. Aynı zamanda gerçek pazarlar arası teknik özellik tutarlılığına sahip birkaç BYD modelinden biri: Çin, Avrupa ve Avustralya araçları tanınabilir şekilde aynı ürün, bu da fiyat karşılaştırmasını anlamlı kılıyor.
Seal teknik özellikleri: alıcıların gerçekten tartıştığı rakamlar
Önemli olan iki versiyon arkadan çekişli ve Performance. Çoğu alıcı hızlanma ve menzile göre aralarında seçim yapıyor.
| Şartname | Seal RWD | Seal Performance AWD |
|---|---|---|
| Motor | 230 kW arka | 390 kW çift motor |
| 0-100 km/s | ~5,9 sn | ~3,8 sn |
| Pil (LFP Blade) | 82,5 kWh | 82,5 kWh |
| Menzil (WLTP) | ~570 km'ye kadar | ~520 km |
| Hızlı şarj | 150 kW'a kadar | 150 kW'a kadar |
| Çekiş | Arkadan çekiş | Dört tekerlekten çekiş |
2025 Çin pazarı Seal EV, ¥175.800–239.800 (yaklaşık US$24.800–33.800) fiyatlandırılıyor ve üstüne ¥8.000–20.000 bayi indirimi yaygın. 2026 başlarındaki makyaj, çoğu pazarda ana fiyatlandırmayı değiştirmeden daha fazla bagaj hacmi ve güncellenmiş teknoloji ekledi.

Fotoğraf: Mario Roberto Durán Ortiz / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Çin'den BYD Seal fiyatı: kaynağında maliyeti
Seal'in Çin fiyat bandı dikkat çekici şekilde istikrarlı kaldı: giriş 510 km versiyonu için ¥175.800, en üst çift motorlu donanım için ¥239.800'e yükseliyor. Bu da onu fabrika seviyesinde bütçelemek için en kolay BYD'lerden biri yapıyor — Çin'deki donanım ve promosyonlara bağlı olarak kabaca US$25.000–34.000 yeni enerji aracı pazar.
İlginç olan kısım denizaşırı ülkelerde ne olduğu. Avrupa'nın 2026 makyajı €47.990–53.990 liste fiyatlarıyla geldi, ardından BYD promosyon kampanyalarında giriş fiyatını 16.000 €'ya kadar düşürerek Almanya'da yaklaşık €31.990'a indirdi. Avustralya Dynamic'i A$46.990 ve Performance'ı yaklaşık A$68.000 olarak listeliyor, Meksika ise MXN 778.800–888.800 ile başladı. Aynı araç, tamamen farklı pazar matematiği.
Yeniden satış ve işletme maliyetleri: Seal'in gizli rakamları
Performans sedanları etiketin ötesinde maliyetler taşır. Performance özellikli lastikler, daha yüksek sigorta primleri ve 390 kW AWD bir aracın enerji iştahı beş yıllık bütçeyi değiştiriyor — ve Avrupa ile Avustralya'da güçlü olan yeniden satış talebi de öyle, çünkü Seal oralarda bilinen bir model. Daha küçük pazarlara ithalat yapan alıcılar, markanın yerel varlığı zayıf olduğunda yeniden satışın daha uzun sürmesi riskini fiyata dahil etmeli.
Bunların hiçbiri Seal'den kaçınmak için bir neden değil; sadece teslimat fiyatını değil toplam maliyeti karşılaştırmak için bir neden. Biraz daha yüksek teslim maliyeti, araç değerini koruyorsa ve parçalar kolayca temin edilebiliyorsa daha iyi bir anlaşma olabilir.
Ülkeye göre BYD Seal fiyatı: alıcıların gerçekte ödediği
| Pazar | Gözlemlenen tipik fiyat | Notlar |
|---|---|---|
| Çin (fabrika) | ¥175.800–239.800 (~US$24.800–33.800) | 2025 modeli; üstüne indirimler |
| Almanya / Avrupa | €31.990–53.990 | 2026 makyaj liste €47.990–53.990; giriş 16.000 €'ya kadar düşürüldü |
| Birleşik Krallık | £45.730–48.730 | Design ve Excellence |
| Avustralya | A$46.990–68.798 | Dynamic'ten Performance'a, artı yol masrafları |
| Meksika | MXN 778.800–888.800 (~US$44.800–52.800) | RWD ve AWD lansman fiyatlandırması |
| Brezilya | R$249.990 | R$20,000 fiyat indirimi sonrası GS versiyonu |
Avrupa daha yakından incelenmeyi hak ediyor çünkü resmi fiyatlandırmanın ne kadar hızlı hareket ettiğini gösteriyor. 2026 modeli 85 litre bagaj hacmi ve yeni teknoloji kazandı, ancak BYD giriş fiyatını önceki nesle kıyasla €16,000 düşürdü — tarife ayarlamaları, Model 3 ile rekabet ve hacim stratejisinin bir karışımı. Seal'i eski bir Avrupa makalesinden fiyatlandırırsanız, binlerce lira saparsınız.
Avustralya yelpazenin diğer ucunda yer alıyor. Çin yapımı araçlar oraya Çin-Avustralya STA kapsamında gümrüksüz giriyor ve Seal'in fiyatlandırması sıçramalar yerine küçük adımlarla hareket etti — Dynamic için A$46,990, Premium için yaklaşık A$53,000 ve Performance için kabaca A$68,000. İşin püf noktası mesafe: Okyanusya hatları Asya-Pasifik kısa mesafeli taşımalardan araç başına daha pahalıya mal oluyor, bu yüzden etiket sabit görünse bile Avustralya tekliflerinde izlenmesi gereken kalem navlun.

Fotoğraf: Rutger van der Maar / Wikimedia Commons (CC BY 2.0)
Çin'den BYD Seal fiyatı neden nihai fiyat değil
Standart maliyet yığını geçerli — fabrika fiyatı, navlun, gümrük vergileri, sertifikasyon, garanti işlemleri, marj — Seal'e özgü iki farkla:
- Performance araçlar transit halinde ekstra maliyet taşır. Sigortacılar ve taşıyıcılar yüksek performanslı EV'lere farklı davranır; batarya işlemleri, beyan edilen değer ve bazı taşıyıcı kısıtlamaları bir Dolphin alıcısının hiç görmediği ücretler ekler.
- Döviz kuru ve pazar stratejisi etiketi hareket ettirir. Seal, BYD'nin rakiplere pazar pazar saldırmak için kullandığı model, bu yüzden resmi fiyatlar diğer modellere göre daha hızlı ve daha sert değişiyor — Avrupa'daki €16,000 indirim bunun kanıtı.
Deniz navlunu: Seal teklifleri neden hızla geçersiz hale geliyor
Seal 4,800 mm'lik bir sedan, yani 40 ft'lik bir konteyner üç adet alıyor — bir SUV'dan iyi, bir hatchback'ten kötü. Tam konteyner anlaşmaları Güney Amerika hatlarında araç başına kabaca US$850–1,850'ye denk gelirken, yoğun güzergahlardaki RoRo oranları normal dönemlerde araç başına US$800–1,500 ve alan daraldığında US$1,200–3,000 aralığında seyrediyor.
Oynaklık, çoğu alıcının gözden kaçırdığı kısım. Büyük bir Asya güzergahındaki konteyner spot oranları 2025 boyunca kutu başına ortalama yaklaşık US$734 iken, Orta Doğu gerilimlerinin tırmanmasının ardından Nisan 2026'da US$6,216'ya fırladı — iki ayda kabaca sekiz kat artış. Ocak ayında aldığınız bir navlun teklifi, Haziran rezervasyonunun ne kadara mal olacağı hakkında neredeyse hiçbir şey söylemez, bu yüzden teklif geçerlilik tarihlerinde ısrar ediyor ve herhangi bir sözleşmeden önce alanı yeniden teyit ediyoruz.

Fotoğraf: Corvettec6r / Wikimedia Commons (CC BY 4.0)
Sourcing BYD'de Seal teklifleri, belirtilen bir geçerlilik penceresiyle birlikte araç fiyatını ve navlun kalemini ayrı ayrı içerir. Böylece bir aylık navlun rakamını bugünün oranlarıyla karşılaştırdığınızı fark etmeden asla yapmazsınız.
BYD Seal ithal etmeden önce sorulacak sorular
- RWD mi Performance mı? İki versiyon farklı sigorta ve yeniden satış profillerine sahip farklı ürünlerdir.
- Hangi model yılı? 2026 makyajı önceki araçlardan bagaj hacmi, yazılım ve fiyatlandırma açısından farklıdır.
- FOB, CIF mi yoksa DDP mi? Teklifin neleri içerdiğini bilin — hareket eden kalem navlundur.
- Teklifin geçerliliği nedir? 60 günlük bir Seal teklifi genellikle binlerce lira yanlıştır.
- Batarya işlem ücretleri? EV ek ücretlerinin navlun kaleminde mi olduğunu yoksa sonradan mı eklendiğini sorun.
- Pazarınızdaki gümrük vergileri? Brezilya'nın 35% EV vergisi ve Avrupa'nın ~35%'si iş gerekçesini tamamen değiştiriyor.
- Garanti var mı? Paralel ithalatlar genellikle ithalatçı garantisi taşır, BYD yerel kapsamı değil.
Sık Sorulan Sorular
Çin'de bir BYD Seal ne kadara mal olur?
Seal EV ¥175,800–239,800 liste fiyatına sahip, yaklaşık US$24,800–33,800, bayi indirimleri mevcut.
Seal neden 2026'da Avrupa'da bu kadar ucuzladı?
BYD, makyajlı modelin giriş fiyatını Model 3'e karşı rekabetçi bir hamlenin parçası olarak, tarife kaynaklı ayarlamaların üzerine €16,000'e kadar düşürdü. Bu modelde resmi fiyatlar hızlı hareket edebilir.
BYD Seal, Tesla Model 3'ten daha mı iyi?
Bu neye değer verdiğinize bağlı: Seal bazı versiyonlarda daha büyük bir batarya, daha hızlı AWD ivmelenmesi ve farklı bir şarj ağı deneyimi sunuyor. Karar vermeden önce tam özellikleri ve yerel fiyatları karşılaştırın.
Çin'den bir Seal göndermek ne kadara mal olur?
Üç araçlık tam bir konteyner içinde araç başına yaklaşık US$850–1,850 veya normal dönemlerde RoRo güzergahlarında US$800–1,500 — navlun piyasaları daraldığında keskin sıçramalarla birlikte.
Hangi Seal'i ithal etmeliyim?
Performans pazarları için AWD Performance. Fiyatın satışları yönlendirdiği hacim pazarları için en düşük navlun ayarlı fiyattaki RWD versiyonu.
Brezilya'ya veya Avrupa'ya Seal ithal edebilir miyim?
Evet, ancak Brezilya'nın 35% EV ithalat vergisi ve Avrupa'nın ~35% gümrük vergileri artı sertifikasyon, teslim maliyetini Çin fiyatının ima ettiğinden çok daha yüksek yapıyor. Taahhüt etmeden önce tam gümrük hesabını yapın.
Gerçek bir BYD Seal ihracat teklifi alın
Seal, onu bugün fiyatlandıran alıcıları ödüllendirir — güncel navlun ve güncel gümrük vergileriyle, geçen çeyreğin rakamlarıyla değil. Her teklifi güncel oranlardan oluşturuyoruz ve geçerlilik tarihi yazılı olarak belirtiliyor.
Ben BYD Sourcing’den Lucian. Otomotiv sektöründe 10 yılı aşkın bir deneyime ve ihracat işlemleri ile gümrük işlemlerinde pratik tecrübeye sahip olarak, yurtdışı alıcıların Çin menşeli elektrikli araçları — özellikle BYD modellerini — hem perakende hem de toptan satış için resmi ve doğrulanmış kanallar aracılığıyla tedarik etmelerine yardımcı oluyorum. Bize ulaşın rekabetçi bir fiyat teklifi için.
Referanslar
- Chejiahao / Autohome — 2025 Seal EV fiyatlandırması — chejiahao.autohome.com.cn
- Autohome bayi — Seal bayi fiyatları ¥155,800–229,800 — dealernew.autohome.com.cn
- Vision Mobility — 2026 Seal Avrupa fiyatlandırması ve €16,000 indirim — vision-mobility.de
- Fleet News — 2026 Seal Birleşik Krallık fiyatlandırması £45,730–48,730 — fleetnews.co.uk
- Drive — 2026 Seal Avustralya fiyatlandırması — drive.com.au
- Whirlpool forumları — Seal Avustralya fiyat aralığı — forums.whirlpool.net.au
- MyZaker — Seal Meksika fiyatlandırması MXN 778.800 / 888.800 — myzaker.com
- Mixvale — Seal Brezilya R$249.990, R$20.000 indirim sonrası — mixvale.com.br
- Hellenic Shipping News / Drewry — konteyner ücreti US$6.216'ya yükseldi (+807%) — hellenicshippingnews.com
- Seaway Export — konteyner ile RoRo araç nakliye ücretleri karşılaştırması — seawayexport.com
- Presou Logistics — Çin RoRo araç başına ücretleri — presou.com
- Basenton — Çin–Brezilya konteyner navlun ücretleri — basenton.com





