BYD Atto 3 her yerde karşımıza çıkıyor: Avrupa’daki bayilerde, Avustralya’daki evlerin önlerinde, Tayland’daki taksi filolarında ve Latin Amerika’daki showroomlarda. Ancak araçların etiket fiyatları ülkeden ülkeye o kadar büyük farklılıklar gösteriyor ki, alıcılar bize sürekli olarak “boşuna iki katı para mı ödüyoruz?” diye soruyorlar.
Bu kafa karışıklığı anlaşılabilir bir durumdur. Çin’de yaklaşık US$17.000 fiyatla satılan bir Atto 3, yurtdışındaki bir bayiye ulaştığında US$28.000–34.000’e mal olabilir ve bu fark, showroomlarda nadiren açıklanır. Hesaplamayı yapmayan alıcılar, ya yerel olarak teslim edilen bir araç için fazla ödeme yapar ya da ithalatın gerçek maliyetini hafife alır.
İşte kısa cevap: Atto 3 (Çin’de Yuan Plus olarak bilinir), kendi pazarında yaklaşık ¥119.800’den başlıyor; bu da kabaca US$16.900’e denk geliyor. Nakliye, ithalat vergisi, sertifikasyon ve bayi kâr marjı eklendiğinde, yurtdışındaki tipik liste fiyatları 25.000 ile 35.000 arasında değişmektedir. Bu kılavuzda, teknik özellikler, Çin'deki fiyat, başlıca pazarlardaki gerçek fiyatlar ve fiyat farkına neden olan SUV'lere özgü nakliye maliyetleri ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

Fotoğraf: Alexander Migl / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Atto 3 tam olarak nedir?
Atto 3, BYD’nin kompakt elektrikli SUV’si ve en küresel modellerinden biridir. Çin’de Yuan Plus adıyla satılırken, ihracat pazarlarının çoğunda Atto 3 adıyla piyasaya sunulmaktadır. Araç, BYD’nin e-Platform 3.0 platformu üzerine inşa edilmiştir ve şirketin LFP teknolojisini kullanmaktadır. Bıçak Akü, ve Avrupa, Latin Amerika, Güneydoğu Asya ve Okyanusya’ya büyük miktarlarda ulaşan ilk Çin menşeli elektrikli araçlardan biriydi.
Bu, aile odaklı bir tasarımdır: 4.455 mm uzunluğunda, 2.720 mm dingil mesafesine sahip, beş koltuklu, dönebilen 12,8 inçlik dokunmatik ekrana ve pratik detaylarla dolu bir kabine sahiptir. Yurtdışı alıcılar için Atto 3, genellikle yeniden satılması en kolay BYD modelidir; çünkü çoğu pazarda zaten tanınmış bir modeldir — ve çoğu alıcı, karşılaştırma yaparken bu modelden başlar. BYD model yelpazesi ihracat için.
Atto 3 teknik özellikleri: Alıcıların gerçekten karşılaştırdığı sürümler
İhracat model yelpazesi artık iki farklı güç aktarma sistemi neslini kapsamaktadır. Uzun menzilli versiyon, 60,48 kWh’lik Blade bataryasını ön motora eşleştirirken, daha yeni olan Atto 3 Evo ise daha büyük bir batarya ve arkadan çekiş seçeneği sunmaktadır. Çin'in 2026 Yuan Plus modeli, 540 km ve 630 km CLTC menzil seçenekleriyle sunuluyor.
| Şartname | 3. Perde (orijinal) | Atto 3 Evo Premium |
|---|---|---|
| Pil (LFP Blade) | 60,48 kWh | 74,88 kWh |
| Motor | 150 kW / 310 Nm (önden çekişli) | 230 kW / 380 Nm (arkadan çekişli) |
| Menzil | 420 km WLTP | 510 km WLTP |
| 0-100 km/s | 7,3 saniye | 5,5 saniye |
| Hızlı şarj | 80 kW DC’ye kadar | 80 kW DC’ye kadar |
| Uzunluk / dingil mesafesi | 4.455 / 2.720 mm | 4.455 / 2.720 mm |
Çin'de 2026 Yuan Plus'ın fiyatı, menzil ve donanım seviyesine göre ¥119.800–149.900 arasında değişiyor; ancak bayilerin sunduğu kampanyalar sayesinde giriş seviyesi versiyonun fiyatı genellikle ¥112.000'in altına iniyor.

Fotoğraf: Alexander Migl / Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)
Çin'den BYD Atto 3 fiyatı: 2026'daki fabrika çıkış fiyatları
2026 Yuan Plus (üçüncü nesil) modelinin Çin’de dört farklı versiyonu bulunmaktadır: 540 km menzilli versiyonlar 119.800 ve 129.800 yuan, 630 km menzilli versiyonlar ise 142.800 ve 149.900 yuan fiyatlarla satılmaktadır (bazı bayiler 119.900–149.900 yuan aralığında fiyatlandırmaktadır). Tipik 7,1 RMB/USD kurundan hesaplandığında, bu rakam yaklaşık olarak 16.900–21.100 ABD dolarıdır.
İthalatçılar için iki husus önemlidir. Birincisi, bunlar Çin’in son derece rekabetçi yeni enerji aracı pazar; stoklar arttığında bayiler agresif indirimler uyguladığından, büyük miktarda alım yapan bir alıcı liste fiyatının altında pazarlık yapabilir. İkincisi, ihraç model Atto 3 genellikle Çin’deki Yuan Plus modelinden farklı teknik özelliklere sahiptir — farklı bilgi-eğlence sistemi, yerel şarj standartları ve donanım yapıları — bu nedenle bir teklif aldığınızda sadece fiyatları değil, teknik özellikleri de karşılaştırmalısınız.
BYD Atto 3’ün ülkelere göre fiyatı: Alıcıların gerçekte ne kadar ödediği
Aşağıdaki tabloda, 2026 kaynaklarından alınan resmi liste fiyatları veya yaygın olarak bildirilen bayi fiyatları kullanılmıştır. Eşdeğer bir karşılaştırma yapabilmek için mevcut döviz kurlarından hesaplama yapınız.
| Pazar | Gözlemlenen tipik fiyat | Notlar |
|---|---|---|
| Çin (fabrika) | 119.800–149.900 ¥ (~16.900–21.100 ABD doları) | Yuan Plus, kaynak pazar |
| Avustralya | A$41.990–46.990 + yol vergisi | 2026 Atto 3 Evo Dynamic / Premium |
| Birleşik Krallık | £32,999 | Atto 3 Evo 230 kW Tasarım |
| Tayland | 669.900–849.900 ฿ | 2026 Otomobil Fuarı promosyon fiyatları; sübvansiyonların sona ermesinin ardından liste fiyatı ~21% arttı |
| Filipinler | 1.598.000–1.798.000 ₱ | 2026 yılının ortası itibarıyla SRP; 2026 yılında iki kez artırıldı |
| Meksika | US$38.000 altında | 2026 yılının başlarından itibaren sınır ötesi satın alma raporları |
| Brezilya | R$191.200–269.990 | Yuan Plus GL referans fiyatı; yeni dört tekerlekten çekişli versiyon, serinin en üst modeli konumunda |
İki kez okunmaya değer birkaç not. Tayland, yerel fiyatların ne kadar hızlı değiştiğinin en iyi örneğidir: BYD, teşviklerin artmasıyla birlikte 2024–2025 yılları arasında Atto 3’ün fiyatını defalarca düşürdü; ardından ülkenin elektrikli araç sübvansiyon programı sona erdiğinde, 2026’nın başlarında fiyatları yaklaşık 21% artırdı. Filipinler ise tam tersi bir yol izledi — güçlü talep, BYD’nin Mayıs 2026’da tavsiye edilen perakende fiyatlarını sessizce artırmasına olanak sağladı. Brezilya, Çin menşeli elektrikli araçlara uygulanan ithalat vergilerinin 2026 ortasına kadar 35%’ye yükselmesi nedeniyle en yüksek fiyat aralığında yer alırken, Meksika ise araçların bölgede üretilmesi veya monte edilmesi ve agresif lansman fiyatlarıyla satılması nedeniyle çoğu pazardan daha düşük fiyatlara sahip.

Fotoğraf: Hubert Berberich / Wikimedia Commons (CC BY 4.0)
Çin'den gelen BYD Atto 3'ün fiyatı neden nihai fiyat değil?
Her fiyat aralığı aynı temel yapıdan kaynaklanmaktadır, ancak SUV’lerde iki kalem farklılık göstermektedir. Maliyet bileşenleri:
- Fabrika/ihracat fiyatı (FOB) — araç bir Çin limanında yüklendi. Toplu alım yapanlar, genellikle tek araç satın alanlara göre birim başına daha az öderler.
- Denizyolu taşımacılığı ve sigorta — en büyük değişken (ayrıntılar aşağıda).
- İthalat vergisi ve harçlar — Brezilya’nın elektrikli araç vergisi 2026 ortasına kadar 35% seviyesine ulaştı; Avrupa, sübvansiyon önleyici tedbirlerin ardından Çin’de üretilen elektrikli araçlara yaklaşık 35% oranında vergi uyguluyor; çoğu pazarda buna ek olarak KDV veya satış vergisi de ekleniyor.
- Sertifikasyon ve tip onayı — AB’de tip onayı, Avustralya’da ADR uyumu, Latin Amerika’da yerel emisyon veya güvenlik sertifikaları. Bu, model başına sabit bir maliyettir ve en çok düşük üretim hacimli modelleri olumsuz etkiler.
- Garanti ve destek — Resmi distribütörler genellikle paralel ithalatı kapsam dışı bıraktıkları için, ithalatçılar araç fiyatlarına kendi dağıtım maliyetlerini dahil ederler.
- Bayi kâr marjı — Atto 3’ün en çok satan ürün olduğu pazarlarda, bayiler talep bunu desteklediği için fiyatları yüksek tutuyor.
SUV alıcıları için dikkate alınması gereken bir ek faktör daha vardır: Tamamen elektrikli SUV’lar, nakliye sırasında genellikle tehlikeli madde muamelesi gerektirir ve RoRo gemilerinde daha fazla yer kaplar; ayrıca bazı nakliye şirketleri, elektrikli araç yüklerini içten yanmalı araçlardan ayrı olarak fiyatlandırır.
SUV nakliyesi: Atto 3’ün nakliye maliyeti neden bir sedan arabaya göre araç başına daha yüksek?
Kompakt bir SUV’yi nakletmek, bir sedanı nakletmekle aynı şey değildir. 4.455 mm uzunluğundaki bir Atto 3, makul bir paketlemeyle 40 ft’lik bir konteynere üç adet sığarken, kompakt bir sedan için bu sayı dörttür. Konteyner farklı alıcılar arasında paylaşıldığında, araç başına konteyner maliyeti yaklaşık 1.100–2.600 ABD dolarıdır; Güney Amerika’ya gönderilen ve üç araçla dolu bir konteynerde ise, güzergaha bağlı olarak araç başına maliyet yaklaşık 850–1.850 ABD doları olur.
RoRo (roll-on/roll-off) araç taşıma gemilerinde, yoğun Çin–Asya ve Çin–Okyanusya güzergâhlarında araç başına ücretler normal dönemlerde genellikle US$800–1.500 civarında seyredmekte olup, gemi kapasitesi kısıtlı hale geldiğinde US$1,200–3.000 seviyesine yükselir. Çin–Brezilya konteyner ücretleri, 2025–2026 yıllarında 40 fitlik konteyner başına yaklaşık US$2.500 ile US$5.500 arasında değişmiştir; dolayısıyla aynı gemi, rezervasyon yaptığınız aya bağlı olarak çok farklı yükler taşıyabilir.

Fotoğraf: JustAnotherCarDesigner / Wikimedia Commons (CC0)
Sourcing BYD’de uyguladığımız pratik kural şudur: Araç fiyat teklifini vermeden önce nakliye ücretini belirtin. Hem RoRo hem de konteyner seçenekleri için fiyatlandırma yapıyoruz, akü taşıma ve liman ücretlerini baştan belirtiyoruz ve nakliye tekliflerini belirli bir süre boyunca geçerli tutuyoruz; böylece planladığınız tutar, ödeyeceğiniz tutar oluyor. Bu durum, sedanlara kıyasla SUV'lar için daha önemlidir; çünkü araç başına düşen nakliye ücreti, toplam maliyet içinde daha büyük bir paya sahiptir.
Bir BYD Atto 3'ü ithal etmeden önce sorulması gereken sorular
- Çin standartları mı, yoksa ihracat standartları mı? Atto 3s Export modelleri, yazılım, şarj özellikleri ve donanım seçenekleri açısından Çin Yuan Plus versiyonlarından farklılık gösterir.
- Hangi nesil? Arka tekerlekten çekişli ve 74,88 kWh bataryalı 2026 Evo, orijinal 60,48 kWh versiyonundan farklı bir otomobildir.
- FOB, CIF mi yoksa DDP mi? Karşılaştırma yapmadan önce teklifin içeriğini öğrenin.
- RoRo mu, yoksa konteyner mi? Üç veya daha fazla araç için RoRo genellikle daha ucuzdur; bir veya iki araç için ise paylaşımlı konteyner daha avantajlı olabilir.
- Nakliye teklifi hâlâ geçerli mi? Fiyatlar haftalık olarak değişmektedir; geçerlilik tarihini öğreniniz.
- Onay mı? Pazarınızda tip onayı ve ADR/AB sertifikasyonunu kim üstleniyor?
- Garanti var mı? Araç yerel olarak sigorta kapsamına girecek mi ve bu sigortayı kim sağlayacak?
- Toplu alım indirimi mi? Parti büyüklüğü arttıkça hem birim başına nakliye ücreti hem de fabrika fiyatları düşer.
Sık Sorulan Sorular
BYD Atto 3'ün Çin'deki fiyatı ne kadar?
Çin pazarı için sunulan Yuan Plus modelinin fiyatı yaklaşık 119.800–149.900 ¥ (yaklaşık $16.900–21.100 ABD doları) aralığındadır; buna bayii indirimleri de eklenir. İhracat pazarı için sunulan Atto 3 modeli ise genellikle farklı teknik özelliklere sahiptir.
Atto 3, Çin dışında neden bu kadar pahalı?
Deniz nakliyesi, ithalat vergileri (Brezilya ve Avrupa’da 35%’ye kadar), sertifikasyon, garanti işlemleri ve bayi kâr marjı, fabrika fiyatına genellikle US$8.000–15.000 ekler.
Atto 3, Yuan Plus ile aynı araç mı?
Evet, pazara göre farklılıklar var. Yuan Plus, Çin’deki adıdır; Atto 3 ise Avrupa, Avustralya, Latin Amerika ve Güneydoğu Asya’da kullanılan ihracat adıdır.
Çin'den bir BYD Atto 3'ün nakliyesi ne kadara mal olur?
Normal dönemlerde RoRo güzergâhlarında araç başına yaklaşık US$800–1.500, ya da dolu bir 40 fitlik konteynerin (üç araç) içindeki araç başına US$850–1.850. Ortak kullanılan konteynerlerde araç başına ücret daha yüksektir.
Hangi Atto 3 modelini ithal etmeliyim?
Çoğu alıcı için yeni Evo Premium daha iyi bir üründür — 510 km WLTP menzili ve arkadan çekişli. Orijinal 60,48 kWh’lik versiyonu yalnızca mümkün olan en düşük satın alma fiyatı için tercih edin.
BYD garantisi, ithal bir Atto 3 modelini kapsıyor mu?
Genellikle resmi distribütörler aracılığıyla değildir. İthalatçılar genellikle kendi garantilerini sunar; bu nedenle, riskin kimde olduğunu ve garantinin neleri kapsadığını sorunuz.
Gerçek bir BYD Atto 3 ihracat teklifi alın
Liste fiyatları teorik olarak "ne kadar" sorusuna cevap verir. Gerçek tutarınız, donanım seviyesi, miktar, varış limanı ve rezervasyon yaptığınız günkü navlun piyasasına bağlıdır — ve biz de her gün tam olarak bu konuyla ilgileniyoruz.
Ben BYD Sourcing’den Lucian. Otomotiv sektöründe 10 yılı aşkın deneyimim ve ihracat prosedürleri ile gümrük işlemleri konusunda sahip olduğum pratik tecrübeyle, yurtdışı alıcıların Çin menşeli elektrikli araçları — özellikle BYD modellerini — hem perakende hem de toptan satış için resmi ve doğrulanmış kanallar aracılığıyla tedarik etmelerine yardımcı oluyorum. Ayrıntılı maliyet dökümünü (fabrika fiyatı, nakliye ücreti, vergiler ve sertifikasyon) sunuyoruz; böylece benzer ürünleri karşılaştırabilirsiniz. Bize ulaşın rekabetçi bir fiyat teklifi için.
Referanslar
- Yoojia — 2026 Yuan Plus fiyat aralığı ve donanım seviyeleri — yoojia.com
- Chejiahao / Autohome — 2026 Yuan ve üzeri fiyatlar ile bayi indirimleri — chejiahao.autohome.com.cn
- CarExpert — 2026 Atto 3 Evo’nun Avustralya fiyatları — carexpert.com.au
- WhichCar — Atto 3 Evo fiyatları ve sipariş durumu — whichcar.com.au
- CarSauce — Atto 3 Evo teknik özellikleri — carsauce.com
- BYD EU — Atto 3 lansman basın bülteni, 60,48 kWh batarya — byd.com
- Lookers — Atto 3 Evo’nun İngiltere fiyatları — lookers.co.uk
- Thairath — Tayland Otomobil Fuarı 2026 promosyon fiyatları — en.thairath.co.th
- Sina Finance — Tayland’da elektrikli araç fiyatlarında 21%’ye varan artışlar — finance.sina.com.cn
- BYD Cars Filipinler — Atto 3 Tavsiye Edilen Perakende Fiyatları — bydcarsphilippines.com
- Gulf News — BYD Filipinler’de fiyat artışları — gulfnews.com
- Chejiahao / Autohome — Meksika Atto 3, US$38.000 altında — chejiahao.autohome.com.cn
- Autoo — Yuan Plus AWD’nin fiyatı R$269.990 — autoo.com.br
- FichaCompleta — Yuan Plus GL FIPE referans fiyatı — fichacompleta.com.br
- Seaway Export — konteyner ile RoRo araç nakliye ücretleri karşılaştırması — seawayexport.com
- Presou Logistics — Çin RoRo araç başına ücretleri — presou.com
- Basenton — Çin–Brezilya konteyner navlun ücretleri — basenton.com





